Kozmetik Ürün Bildirimi

Kozmetik ürün bildirim işlemleri, 5324 Sayılı Kozmetik Kanunu ve Kozmetik Yönetmeliği ve Yönetmelik eklerine uygun olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na yapılır. Kozmetik ürünlerde Kozmetik İthalat İzni, Kozmetik Üretim İzni, Kozmetik Üretim Yeri İzni/Ruhsatı 2005’de yürürlüğe giren yukarıda sayılan mevzuat ile ortadan kalkmış olup “Bildirim ve Piyasada Gözetim Denetim” esası getirilmiştir. 1 Mart 2016 tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu uygulamada olan EUP sistemini kaldırarak Ürün Takip Sistemi’ni ÜTS (Ürün Takip Sistemi) kullanıma açmıştır.

Cosmofor Kimya olarak, şirketinize ait kozmetik ürünlerle ilgili; formülasyon inceleme, etiketlerin mevzuata uygunluğunun kontrol edilmesi, ürün takip sistemine (UTS) firma kaydının yapılması, UTS kozmetik ürün bildirimi, ulusal zehir danışma merkezine formülasyon bildirimi, kozmetik ürün bilgi dosyalarının hazırlanması, kozmetik ürün güvenlik değerlendirmesi çalışmalarının hazırlanması, stabilite testi, challenge test (koruyucu etkinlik testi), dermatolojik testler ve kozmetik üretim yerleri için GMP (Good Manufacturing Process) iyi imalat uygulamaları konusunda hizmet veriyoruz.

Şirketinizin kozmetik ürünlerine ait tüm prosedür (mevzuat) çalışmalarının hızlı ve eksiksiz yürütülmesi için lütfen bizimle iletişime geçin.