AB Komisyonu, Koruyucuların Kullanımını Yeni Kısıtlamalar İle Güncelledi

1123/2009 sayılı AB Kozmetik Tüzüğü kapsamında, kullanımına izin verilen iki paraben için maksimum limitler düşürüldü. Ayrıca methylisothiazolinone (MI) ve methylchloroisothiazolinone (MCI)’ın kullanımında ileri kısıtlamalar getirildi.

AB Kozmetik Tüzüğü kapsamında izin verilen koruyucu maddeler, bir risk değerlendirmesi ile AB Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS) görüşüne bağlı olarak Komisyon tarafından yeniden düzenlendi.

Kozmetikte koruyucu madde olarak kullanılan propylparaben ve butylparaben’in limit değeri için yeni maksimum konsantrasyon düzeyleri tüzüğün EK 5’i kapsamında belirlendi.

Ayrıca bu iki koruyucunun üç yaş altı çocuk bezi ürünlerinde kullanımı yasaklandı.

Bu yıl içerisinde Komisyon, 5 farklı parabenin kozmetik ürünlerde kullanımını yasaklamıştı. Bu koruyucular; Isopropylparaben, Isobutylparaben, Phenylparaben, Benzylparaben, Pentylparaben’di. 30 Ekim 2014 tarihi itibarıyla piyasaya sürülecek kozmetik ürünler bu 5 parabenden yoksun olmalıdır.

İkinci değişiklik olarak Komisyon, Methylchloroisothiazolinone ve Methylisothiazolinone (MCI/MI) karışımını durulanmayan ürünlerde, örneğin; vücut kremi, kullanımını yasakladı. Ancak bu koruyucular durulanabilen ürünlerde, örneğin; şampuan, karışım oranı 3:1 MCI/MI olmak üzere maksimum konsantrasyon % 0,0015 oranında kullanılabilir.

Yukarıdaki düzenlemeler, 18 Eylül tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan 1003/2014 ve 1004/2014 sayılı düzeltme tüzüğünde belirlenen yeni kurallar ile 15 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir. Uyumsuz olan ürünler 16 Nisan 2016 tarih itibarıyla pazardan geri çekilmelidir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp